Olejek bhringraj – władca włosów.

Bhringraj, czyli władca włosów, to zioło pochodzące z Indii i uznawane w tamtejszej kulturze za roślinę o niezwykłych właściwościach leczniczych. Stąd jego powszechne zastosowanie w medycynie tradycyjnej – ajurwedzie. Roślina bardzo często wykorzystywana jest w pielęgnacji włosów i skóry głowy. Nazywana jest także false daisy, maką, mahakanni, eclipta prostrata lub eclipta alba.

W internetowych sklepach z ekologicznymi produktami dostępne są ciemnozielone olejki lub maseczki w formie proszku z bhringraj. Kosmetyki te są bardzo popularne, ponieważ przypisuje się im wiele cennych właściwości. Roślina posiada działanie silnie regenerujące i wzmacniające. Dodaje włosom blasku, objętości i grubości. Wykazuje właściwości antyseptyczne i przeciwbakteryjne, dzięki czemu zapobiega powstawaniu łupieżu, niweluje uczucie swędzenia i przeciwdziała łuszczeniu się naskórka; łagodzi również stany zapalne skóry głowy i koi podrażnienia. Co ciekawe, bhringraj stymuluje wzrost włosów na długość i grubość. Poprawia pracę mieszków i cebulek włosowych, wzmacnia i odżywia włosy. Poza tym, roślina zapobiega przedwczesnemu siwieniu, może także przyciemniać kolor pasemek. Bhringraj zabezpiecza włosy przed promieniowaniem słonecznym oraz chroni je przed zanieczyszczeniami i uszkodzeniami chemicznymi i mechanicznymi.

Bhringraj zawiera wiele cennych składników roślinnych. Zaliczyć do nich możemy między innymi: naturalne filtry słoneczne, witaminę C, flawonoidy i fitosterole (przeciwutleniacze), lawson i eumelaninę (barwniki).

Bhringraj w pielęgnacji włosów można zastosować na kilka sposobów. Odżywczą maseczkę przygotujesz, jeżeli dokładnie wymieszasz 100 gramów sproszkowanego zioła i 300 ml wody. Optymalny czas „trzymania” takiego preparatu dla włosów blond wynosi około 15 minut, a dla włosów ciemnych i siwych – godzinę. Indyjskie zioło nadaje się także jako składnik mieszanek do farbowania włosów. Daje rezultaty podobne do efektów kuracji olejkiem amla, ale mniej trwałe i bez właściwości zakwaszających. Ze względu na zawartość lawsonu utrwala kolor indygo. Dodany do preparatów farbujących nadaje włosom blask i odżywienie. Bhringraj wykorzystać można także jako macerat. Około 25 gramów sproszkowanej rośliny należy wymieszać z ulubionym olejkiem organicznym tłoczonym na zimno i nierafinowanym. Macerat odstawia się w zacienione miejsce na około trzy tygodnie. Po upływie tego okresu mieszankę odcedza się i przechowuje w lodówce w butelce z ciemnego szkła. Miksturę nakłada się bezpośrednio na skórę głowy i włosy, robiąc jednocześnie masaż, który przyspieszy krążenie krwi i wzmocni cebulki włosowe. Olej bhringraj dodać można do szamponu i tak przygotowaną mieszanką umyć włosy i głowę.