Olejek bhringraj remedium na wypadanie włosów?

Problem wypadania włosów dotyka zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Łysienie, łupież i inne poważne choroby skóry głowy nie są już przypadłością tylko osób starszych. Coraz więcej młodych ludzi cierpi z tego powodu. Przyczyn może być naprawdę wiele: poczynając od tych typowo zdrowotnych, poprzez stres, złe nawyki żywieniowe i stosowanie używek, a kończąc na niewłaściwie dobranych kosmetykach myjących i braku odpowiedniej pielęgnacji. Oczywiście można stosować suplementy diety, poddać się badaniom trychologicznym, używać płukanek i wcierek. Są jednak o wiele lepsze metody stymulujące porost i zapobiegające wypadaniu włosów. A jedną z najlepszych jest olejek bhringraj.

Bhringraj to indyjskie zioło używane w tradycyjnej medycynie. Posiada wiele leczniczych i pielęgnacyjnych właściwości. Zawiera dużo cennych składników, takich jak: naturalne filtry słoneczne, witaminę C, flawonoidy i fitosterole. W roślinie obecne są również barwniki lawson i eumelanina, które przyciemniają pasemka. Zioło bhringraj stosowane jest podczas leczenia przeziębienia i oczyszczania organizmu z toksycznych substancji, a nawet jako antidotum na ugryzienie węża. Jednak najbardziej znane jest jako składnik olejku do włosów; dostępne jest też sproszkowane zioło.

W jaki sposób działa bhringraj? Roślina zawiera wiele substancji aktywnych i odżywczych, które oddziałują z największą siłą w fazie wzrostu włosa, czyli anagenie. Wtedy też dochodzi do wytworzenia się opuszki włosowej, wydłużenia mieszka włosowego i produkcji melaniny. Faza ta trwa aż do sześciu lat – w jej trakcie włosy wzrastają do 60 cm. Następną fazą jest katagen, podczas którego wszystkie zjawiska z etapu poprzedniego zanikają. Całość trwa do trzech tygodni. Kolejna faza to telogen, czyli okres spoczynku włosów, który trwa do czterech miesięcy. Ostatnią fazą jest egzogen, czyli czas, w którym włos wypada.

Olejek bhringraj oddziałuje także bezpośrednio na mieszki i cebulki włosowe, wspomagając ich pracę i prawidłowe funkcjonowanie. Wzmacnia i odżywia je oraz sprawia, że stają się mniej podatne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne. Tym samym, olejek bhringraj zapobiega przedwczesnemu siwieniu, a nawet łysieniu i łupieżowi. Przeciwdziała także innych chorobom skóry głowy, takim jak: łuszczyca, uczucie swędzenia, egzema, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry, trądzik. Produkt zapewnia również wygładzenie, nawilżenie i nabłyszczenie pasemek. Sprawia, że włosy są zdrowe i piękne.

Jak należy stosować olejek bhringraj? Metoda aplikacji zależy od tego, jak silne jest stężenie olejku w kosmetyku. Jeżeli mamy do czynienia z wywarem z liści bhringraj, musimy dodać do niego jeden z dwóch olejków kosmetycznych: sezamowy lub kokosowy. Tylko te dwa produkty nie wchodzą w reakcje chemiczne ze składnikami ekstraktu z liści bhringraj, dzięki czemu są bezpieczne dla skóry głowy i włosów. Tak przygotowaną mieszanką masujemy głowę, a w szczególności miejsca pozbawione włosów. Masaż poprawi ukrwienie, wzmocni cebulki włosowe i tym samym przyspieszy działanie olejku bhringraj.