Bhringraj – indyjskie zioło Ajurwedy.

Słabe i wypadające włosy to problem, z którym radzić sobie muszą coraz młodsze osoby. Powodów złej kondycji skóry głowy i włosów może być naprawdę wiele. Do najczęstszych zalicza się stres, ciężkie choroby, przyjmowanie niektórych leków, niewłaściwa dieta i stosowanie nieodpowiednich kosmetyków. Na szczęście są bardzo proste metody, które mogą pomóc polepszyć kondycję włosów i wyleczyć skórę głowy. A jedną z nich jest Ajurweda – indyjska medycyna ludowa.

Ajurweda uważana jest za najstarszą na świecie dyscyplinę medyczną, powstałą już w starożytności. W jej ramach wymienia się następujące specjalizacje: choroby wewnętrzne, chirurgia ogólna, psychiatria, choroby głowy i szyi, nauka o odmładzaniu i afrodyzjakach. Obecnie tę indyjską sztukę medycyny naturalnej łączy się ze współczesnymi nowinkami medycznymi. Do dziś jednak do zwalczania chorób wewnętrznych i zewnętrznych używa się niektórych ziół znanych w ajurwedzie, na przykład bhringraj. Liczne badania i testy wykazały, że roślina ta zapobiega wypadaniu włosów i stymuluje porost nowych.

W indyjskim lecznictwie ludowym, ale też we współczesnej kosmetyce, wykorzystuje się liście, korzeń i łodygę zioła bhringraj. Wszystkie części rośliny zawierają aktywne składniki, które pozytywnie wpływają na skórę głowy i włosy. Ich zawartość uzależniona jest jednak od części rośliny, w której występują. Powszechnie znany jest wyciąg z liści bhringraj. Jest na tyle mocny, że trzeba stosować go jako dodatek do olejków, najlepiej kokosowego lub sezamowego. Wcierany w skórę głowy, przyspiesza porost włosów, wzmacnia cebulki włosowe i odżywia naskórek. Już sam masaż wykonany podczas aplikacji olejku pobudza cyrkulację krwi, odpręża i relaksuje.

Aby zobaczyć pierwsze efekty, należy uzbroić się w cierpliwość. To, jak szybko pojawią się rezultaty, zależy od stopnia zniszczenia pasemek i podrażnienia skóry głowy. Po zakończeniu kuracji włosy będą mocniejsze, zdrowsze i ładniejsze. Olejek bhringraj w widoczny sposób regeneruje zniszczone i przesuszone włosy, nabłyszcza i wygładza pasemka, które były trudne do ułożenia, pomaga rozczesywać włosy, zapobiega powstawaniu kołtunów, posiada właściwości ochronne. Zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny, zabezpiecza włosy przed działaniem wysokiej temperatury wytwarzanej przez urządzenia, które służą do tzw. stylizacji na gorąco. Sprawia, że włosy nie puszą się i nie elektryzują, a końcówki nie rozdwajają się i są mniej podatne na uszkodzenia chemiczne i mechaniczne.