Bhringraj – indyjski olejek na porost włosów.

Słabe, cienkie i wypadające włosy to twój największy problem? Nie martw się – nie jesteś jedyna. Na szczęście jest świetny sposób, aby temu zaradzić. Czy słyszałaś o indyjskim olejku wytwarzanym z zioła o nazwie bhringraj? Jeżeli nie, to natychmiast leć do apteki lub zrób zakupy w sieci. Zobaczysz, że po kilku aplikacjach będziesz mogła cieszyć się zdrowymi i pięknymi włosami.

Bhringraj to roślinka o małych, białych kwiatkach i zielonych, podłużnych listkach. Co jest takiego niezwykłego w tak niepozornie wyglądającej roślince? Otóż bhringraj w indyjskiej medycynie ludowej uważane jest za święte zioło. Przypisuje się mu wiele leczniczych właściwości i prozdrowotne działanie. Pomocne jest nie tylko w pielęgnacji skóry głowy i włosów. Przyda się również jako środek leczniczy przy przeziębieniach i chorobach skóry twarzy lub ciała. Co ciekawe, roślina posiada właściwości przyciemniające skórę i dlatego może być używana jako naturalny samoopalacz.

Z bhringraj przygotować można dwa rodzaje preparatów kosmetycznych: olejek, który służy do pielęgnacji włosów, oraz proszek, z którego wykonuje się maseczkę na skórę twarzy lub głowy. Jesteś ciekawa, w jaki sposób wytwarza się te produkty? Są dwie podstawowe metody. Roślinę należy sproszkować, a potem wymieszać z olejkiem sezamowym lub kokosowym. Można również zagotować liście bhringraj, a uzyskany w ten sposób sok połączyć ze wspomnianymi wyżej olejkami lub gotować do momentu uzyskania olejku. Pamiętać trzeba jedynie o tym, że olej dodany do bhringraj nie może mieć zbyt gęstej i ciężkiej konsystencji, ponieważ utrudniłoby to absorbcję składników odżywczych w głąb skóry głowy i włosów.

Preparatów z ziołem bhringraj w składzie można używać na kilka sposobów. Kosmetyk aplikuje się wieczorem przed umyciem głowy szamponem. Należy nałożyć go bezpośrednio na skórę głowy i przez kilka minut masować okrężnymi ruchami. Następnie olejek zmywa się delikatnym szamponem. Bhringraj wraz z owocem amla nakładać można na skórę ciała, aby stała się gładka i odżywiona. Sproszkowaną roślinę można też dodać do odżywki lub szamponu albo po prostu kupić kosmetyk z zawartością bhringraj.

Największą zaletą kosmetyków z bhringraj jest to, że wzmacniają włosy i cebulki włosowe, zapobiegają wypadaniu i przedwczesnemu siwieniu oraz stymulują wzrost włosów na długość i grubość. Z tego względu polecane są i kobietom, i mężczyznom, którzy zmagają się z łysieniem, łupieżem i innymi uciążliwymi chorobami skóry głowy. Poza tym, proszek lub olejek bhringraj zabezpiecza końcówki włosów przed rozdwajaniem, zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym i wolnymi rodnikami. Dodatkowo, przywraca pasemkom zdrowy połysk, wygładza i ujarzmia niesforne kosmyki. Ze względu na zawartość naturalnych barwników (znany z henny lawson) może przyciemniać włosy.